Mehmet Artıran Uzman Psikolojik Danışman

Mehmet Artıran
Uzman Psikolojik Danışman

1967 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Artıran, 1989 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nde 2014 yılından beri tam zamanlı olarak görev yapmaktadır.

Uzun yıllara dayanan mesleki tecrübeye sahip olan Mehmet Artıran, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Danışmanlık Merkezi’nde psikolojik danışman olarak çalıştı.

2009-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde misafir öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Sırasıyla Özel Darüşşafaka Lisesi, Uğur Dersaneleri,

Fen Bilimleri Dershanesi psikolojik danışmanlık servislerinde görev yaptı.

İstanbul’un köklü ortaöğrenim kurumlarından olan Özel Şişli Terakki Lisesi’nde Uzman Psikolojik Danışman olarak ergenlik çağı çocukları ile 16 yıl çalışmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi BÜREM koordinasyonunda grupla psikolojik danışmanlık çalışmalarını sürdürdü. 2003- 2005 yılları arasında “Aile İçi Şiddete Son” projesi kapsamında psikolojik danışmanlara süpervizörlük yaptı.

  • Çift ve aile terapisi
  • Yetişkinlerde psikolojik sorunlar
  • Grup psikolojik danışmanlık (Grup terapileri)
  • Ergenlerde sınav kaygısı ile başa çıkma

Artıran, M., Er, C. & Artıran, H. M. (2019). Özel Eğitim Öğretmenlerinde Negatif Düşüncelerin Tükenmişlik Düzeyi ve İş Doyumu ile İlişkisi. Journal of Elementary Education (İlköğretim Dergisi).